„Historie Lorety v Rumburku (1707-2007)“, vstupní budova Lorety - 300 let loretánského areálu v dobových fotografiích a dokumentech. „Loretánské podzemí v Rumburku“, vstupní budova Lorety - Krypty a odvodňovací chodby a další podzemní prostory v plánech a fotografiích. „Kapucínský konvent v Rumburku (1683-1950)“, ambit Lorety - Kapucínský klášter v Rumburku v plánech, fotografiích a dobových dokumentech.
VíceInteraktivní expozice nadchne všechny, kteří touží objevovat krajinu Českého Švýcarska všemi svými smysly. Umožní Vám nahlédnout do nejskrytějších zákoutí místní přírody a dozvědět se něco o historii a kulturních hodnotách tohoto jedinečného území. Součástí výstavy rozmístěné ve dvou patrech jsou interaktivní exponáty (větrný mlýn, lososí cesta, labyrint v krajině...) a také panoramatická projekce znázorňující zrození krajiny. Zlatým hřebem je projekce dvacetiminutového emotivního filmu "Krajina tajemství" doprovázeného charismatickým výkladem herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého.
VíceTrvalá prezentační výstavka prací výtvarníků, jejichž tvorba je spjata s Varnsdorfem a přilehlým regionem.
VíceExpozice mapující obecně nepříliš známou kapitolku historie je průběžně doplňována a obměňována v závislosti na nových objevech souvisejících s regionem. Zajímavé dokumenty a fotografie jsou logicky propojeny řadou trojrozměrných exponátů z vlastnictví členů svazu.
VíceNejvětší sláva a rozkvět thunovského sídla. – Salony v přízemí západního křídla, obrazárna, hlavní obytné pokoje piana nobile v jižním křídle a zámecká kaple sv. Jiří. Návštěva u knížete Františka Thuna - Děčínský zámek za časů nejvýznamnějšího člena rodu, někdejšího premiéra rakouské vlády a českého místodržícího. – Soukromé pokoje v přízemí jižního křídla, dětské pokoje, reprezentační salony v západním křídle i pracovna posledního majitele v severním křídle.
VíceStředověké keramické střepy, kosterní pozůstatky či ukázky drobných kovových předmětů a mnoho jiných zajímavostí je součástí nově otevřené výstavy v děčínském muzeu Město na Louce. Expozice sice už v minulosti patřila mezi stálé oblíbené výstavy, nyní si ji však návštěvníci mají možnost prohlédnout po několikaměsíční přestavbě. Expozice je věnována archeologickým výzkumům na Mariánské louce v 80. letech minulého století, díky nimž se podařilo zmapovat historii osídlení v této lokalitě. V nově rekonstruované expozici ptactva, nyní nainstalované v nejmodernějších prosvětlených vitrínách, nejen uvidíte, ale i uslyšíte nejznámější i méně známé okřídlence toho kraje. Expozice Gotická plastika na Děčínsku představuje nejvýzamnější dochované plastiky z Děčína a přilehlých i vzdálenějších obcí, počínaje Madonou z poloviny 14. století, konče díly, která svým časovým zařazením i stylovou charakteristikou již hraničí s ranou renesancí první poloviny 16. století.
VíceProhlídky jsou rozděleny do 3 okruhů: 1. okruh - Porcelánový představuje prohlídku Muzea porcelánu, která je hlavní náplní našeho programu prezentace rozsáhlých sbírek porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Sbírka českého porcelánu v 21 sálech prvního patra zámku dokumentuje více než 210letou historii výroby porcelánu v Čechách. V dobových vitrinách a interiérech je vystavena produkce manufaktur a porcelánek ze Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova a Ždanova a dalších. 2. okruh - Pohádkový představuje prohlídku Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého instalovanou ve sklepních prostorách západního a jižního křídla zámku. Dále v tomto okruhu můžete vidět stálou expozici zajímavé keramiky kláštereckého samouka Stanislava Hlaváče. Nově je součástí tohoto okruhu i výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je nainstalována stálá výstava keramických děl paní Štefánkové pod názvem „Bylo, nebylo“ na téma pověstí a legend Severozápadních Čech. 3. okruh - Výstavní zobrazuje stálé expozice drahých kamenů, těžby a zpracování železných rud v Krušných horách (ametysty, acháty a jaspisy z nalezišť v okolí Klášterce nad Ohří), v prvním patře zámku je dále možno vidět vznik zámecké knihovny. Dále návštěvníci uvidí aktuálně probíhající výstavu v renesančních sálech a okruh zakončí prohlídkou zámeckého areálu s návštěvou Thunské hrobky, v níž jsou uloženy ostatky hraběcí rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila klášterecké panství nepřetržitě od roku 1623. V hrobce se nachází porcelánový rodokmen hraběcí rodiny.
VíceStálá expozice lidového umění, zaměřená na dřevěné hračky a lidovou vánoční tvorbu z české a německé strany Krušných hor. Expozice je součástí velkého společného projektu partnerů z Čech i Saska - měst Chomutov a Annaberg-Buchholz, Podkrušnohorského zooparku a Oblastních muzeí v Chomutově a Mostě. Celý projekt, financovaný prostřednictvím příhraničního programu Cíl3, vznikl na základě snahy zpřístupnit veřejnosti sběratelskou kolekci tzv. Stroeherské sbírky, přispět k zvýšení přitažlivosti Krušných hor pro turistický ruch a v neposlední řadě posilovat vzájemnou spolupráci a poznávání obyvatel příhraničních oblastí v Čechách i Sasku. Exponáty z geologické sbírky. Expozice Pohledy do pravěku Chomutovska představuje pravěký vývoj na Chomutovsku od neolitu po dobu římskou (6. tisíciletí př. n. l. – 400 n. l.), především na základě výsledků rozsáhlých archeologických výzkumů lokalit, jež svým významem přesahují.
VíceNávštěvníci mají možnost navštívit s průvodcem galerii a kapli sv. Jana Křtitele, zrcadlový, rytířský sál, lovecký salonek s obrazárnou, pracovnu M. E. Hohenlohe-Langenburg, chodby a další prostory. Součástí okruhu jsou stálé výstavy, zámecká jízdárna, sloužící jako technické muzeum. Expozice s pohádkovou tematikou je umístěna v zámecké galerii.
Více