1. Obecné zásady chování při mimořádných událostech
2. Varování a vyrozumění obyvatel v ohrožené oblasti
3. Evakuace obyvatelstva
4. Improvizovaná ochrana občanů při vzniku mimořádné události (úniku nebezpečných škodlivin apod.)
5. První pomoc při otravě
Při ohrožení, o kterém můžete být vyrozuměni prostřednictvím sirén, zprávou v rozhlase, televizi, z tisku nebo hlášením místního rozhlasu, pojízdného rozhlasového vozu, megafonu, a od spoluobčanů, se snažte dodržovat následující zásady:
Jste-li svědkem vzniku mimořádné události neprodleně informujte odpovědné orgány na tato telefonní čísla:
150 - hasiči
155 - zdravotnická záchranná služba
158 - policie ČR
112 - tísňové volání IZS
Na včasnosti informace je závislé řešení mimořádné události a zmírnění jejich důsledků.
V informaci uveďte:
Pokud vzniklá havárie svými účinky ohrožuje obyvatelstvo, je nezbytné provést jeho vyrozumění a varování. Použitý způsob vyrozumění a varování bude závislý na velikosti ohroženého prostoru, času a prostředcích, které budou k dispozici. Může být realizováno i cestou zasahujících základních složek integrovaného záchranného systému ( IZS ), obce s rozšířenou působností - Chomutov nebo obce Chbany s využitím:
Siréna je spolehlivým prostředkem varování obyvatel před nebezpečím a mohou být použity podle potřeby lokálně, na ohroženém území V České republice je pro varování obyvatelstva zaveden pouze jeden varovný signál „Všeobecná výstraha" - kolísavý tón sirény po dobu 140 vteřin. Signál může být vysílán třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Vyhlašuje se při bezprostředním ohrožení mimořádnou událostí nebo při jejím nenadálém vzniku.
Varovný signál |
Tón sirény |
Čas |
Průběh signálu (časové úseky) |
VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA |
kolísavý |
140 s |
7 s náběh – 3 s vypnuto – 4 s zapnuto – 3 s vypnuto – 4 s zapnuto… |
Po akustickém tónu sirény, při vyhlášení varovného signálu „Všeobecná výstraha“ bude vždy následovat tísňová informace využitím všech sdělovacích prostředků a forem varování.
Kromě varovného signálu „Všeobecná výstraha“ existuje v České republice ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty (25 vteřin trvaný tón, 10 vteřin přestávka, 25 vteřin trvalý tón). Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany.
Signál |
Tón sirény |
Čas |
Průběh signálu (časové úseky) |
POŽÁRNÍ POPLACH |
přerušovaný |
60 s |
25“ trvalý tón-10“ vypnuto- 25“ trvalý tón |
Zvuk sirény, vyjadřující varovný signál „Všeobecná výstraha", znamená vždycky nějaké nebezpečí. Její zvuk upozorňuje, že může dojít nebo již došlo k mimořádné události, která ohrožuje životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí. Bude nutné se ukrýt nebo opustit ohrožený prostor a dodržovat opatření stanovená obcí a zaměstnavateli.
Akustické zkoušky sirény (nekolísavý tón sirény po dobu 140 vteřin) jsou pravidelně každou první středu v měsíci a jsou oznamovány předem v hromadných informačních prostředcích.
OKAMŽITĚ SE UKRYJTE - vyhledejte úkryt v nejbližší budově. Tou může být Soukromý dům, úřad, veřejná budova, obchod, restaurace a pod. Cestujete li automobilem a uslyšíte varovný signál, zaparkujte automobil a vyhledejte úkryt v nejbližší budově. (Při zjištění situace můžete v uzavřeném automobilu opustit prostor mimořádné události.
ZAVŘETE DVEŘE A OKNA - v budově, zavřete dveře a okna. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik toxických látek, plynů a jedů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.
ZAPNĚTE RÁDIO NEBO TELEVIZI – informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích hromadných informačních prostředků. V případě výpadku elektrického proudu využijte přenosný radiopřijímač na baterie.
SLEDUJTE PŘÍJEM ZPRÁV V MOBILNÍM TELEFONU – starosta předá informaci o vzniklé mimořádné situaci a upřesní činnost k improvizované ochraně obyvatel v obci.
Evakuace je organizované přemístění osob, zvířat nebo materiálu z ohrožených prostor s cílem předejít ztrátám na životech a hmotných prostředcích. Součástí evakuace je zabezpečení přechodného pobytu osob a nouzové zásobování.
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné situace nebo nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
Obsahuje:
(úniku nebezpečných škodlivin)
Ochrana občanů improvizovaným způsobem (ukrytím) v tomto rozsahu by se řešilo při mimořádné události v míru i při krizových situací za stavu ohrožení státu a válečného stavu.
K ochraně bude využito rodinných domů a dalších vhodných budov , které nejlépe splňují podmínky k izolaci od vnějšího prostředí v maximální míře upravených proti průniku nebezpečných škodlivin.
Tyto prostory v kombinaci s individuální ochranou mohou chránit i proti účinkům nebezpečných škodlivin po dobu několika hodin a to při pouhém utěsnění prostoru a jeho izolaci od venkovního prostředí.
Ve většině případů s ohledem na nestálost většiny ohrožujících škodlivin je tato doba postačující. Důraz však musí být kladen na včasné varování a okamžitou přípravu improvizovaného úkrytu v souladu s příručkou pro obyvatele „ Pro případ ohrožení“ a „Sebeochrana obyvatelstva“.
K bezprostřední ochraně před toxickými účinky nebezpečných látek se lze chránit improvizovanými prostředky pro ochranu dýchacích cest a povrchu těla. Improvizovaný prostředek ochrany dýchacích cest chránící před radioaktivním prachem a bakteriologickými (biologickými) prostředky je možné si připravit svépomocí. Obdobně lze připravit i prostředek ochrany povrchu těla, u kterého lze dosáhnout i určitých ochranných vlastností nejen před výše jmenovanými skupinami látek, ale i před soudobými otravnými látkami. Základním principem improvizované ochrany je využití vhodných oděvních součástí, které jsou k dispozici v každé domácnosti a pomoci kterých je možné chránit jak dýchací cesty, tak celý povrch těla.
Při použití této ochrany je třeba dbát následujících zásad:
Tyto se utěsňují pouze u krku, pokud jsou z pogumované nebo vrstvené tkaniny, musí být pogumovaná strana zvenčí. V případě, že nemáme pláštěnku k dispozici, můžeme ji nahradit přikrývkou, dekou či plachtou, kterou přehodíme přes hlavu a zabalíme se do ní.
K ochraně hlavy se doporučují použít čepice, šátky a šály, přes které je vhodné převléci kapuci případně nasadit ochranné přilby (motocyklové, pracovní ochranné přilby, cyklistické, lyžařské atd.), které takto chrání i před padajícími předměty.
Ochraně obličeje a očí je nutno věnovat největší pozornost. Jedná se o kombinaci ochrany povrchu těla a ochranou dýchacích cest. Zvláštní pozornost je proto nutné věnovat ochraně úst a nosu, které jsou vstupní branou dýchacích cest. Nejvhodnějším způsobem je překrytí úst a nosu složeným kusem flanelové látky či froté ručníkem, mírně navlhčeným ve vodě či ve vodném roztoku sody nebo kyseliny citrónové, a upevněným v zátylku převázáním šátkem či šálou. K improvizované ochraně očí jsou nejvhodnější prostředkem brýle uzavřeného typu (potápěčské, plavecké a lyžařské, u kterých je nutné přelepit větrací průduchy lepicí páskou).V případě, že takové brýle nejsou k dispozici, lze oči jednoduchým způsobem chránit přetažením průhledného igelitového sáčku přes hlavu a jeho stažením tkanicí či gumou v úrovni v úrovni lícních kostí.
Velmi dobrým ochranným prostředkem rukou jsou pryžové rukavice. Ochranný účinek je tím větší, čím je materiál silnější.Vhodnější jsou rukavice delší, neboť chrání zápěstí a částečně i předloktí. Rukávy přesahující přes okraj rukavic, pokud nejsou ukončeny nápletem nebo pryží, převážeme u okrajů řemínkem nebo provázkem.Jestliže by mezi rukavicí a rukávem vzniklo nechráněné místo, musíme zápěstí ovinout šálou, šátkem, igelitem apod. Nemáme-li k dispozici žádné rukavice, ovineme si ruce látkou, šátkem apod., aby byly alespoň krátkodobě chráněny a nepřišly do přímého styku se škodlivými látkami. Pro ochranu nohou jsou nejvhodnější pryžové a kožené holínky, kozačky, kožené vysoké boty. K ochraně nohou je třeba zabezpečit, aby mezi nohavicemi a botami nezůstalo nechráněné místo. Nohavice přesahující přes botu u dolního okraje převážeme provázkem nebo řemínkem. Nepřesahuje-li nohavice přes boty ovineme nechráněné místo kusem látky, šátkem apod. Při použití nízkých bot je vhodné zhotovit návleky z igelitových sáčků či tašek.
Obecně platí zásada, že každý druh oděvu poskytuje určitou míru ochrany, přičemž větší počet vrstev zvyšuje koeficient ochrany.
K ochraně trupu jsou nejvhodnější :
Improvizovaná ochrana dýchacích cest a povrchu těla je určena :
Je třeba mít na vědomí, že nemůže zcela nahradit individuální ochranu pomocí speciálních prostředků individuální ochrany. Její použití je časově omezeno. V daném okamžiku, je-li správně použita, může ale ochránit zdraví a zachránit životy velkému počtu obyvatelstva.
Otravy mohou být způsobeny požitím nebo vdechováním jedovaté látky, někdy též vstřebáním kůží. K příznakům otravy patří nevolnost, zvracení, bolesti v oblasti žaludku, poruchy dýchání, křeče. Je nutno počítat s bezvědomím.
POZOR! Zvracení nesmíme vyvolávat při požití silných kyselin a zásad! V tom případě zředit obsah žaludku až 1/2 litrem vody. Zvracení nevyvolávat rovněž při bezvědomí nebo při křečích!