Exponáty z oblasti letectví 2. světové války (osobní výstroj a výzbroj letců, dokumenty a výpovědi letců, nepublikované fotografie věnované pamětníky a účastníky letecké bitvy i rodinami padlých letců).
VícePůvodní zámecká knihovna z Červeného hrádku vznikala v minulosti na třech různých místech. Během času se tyto části spojily (Rottenhanovská knihovna, Herálecká knihovna a knihovna rodu Hohenlohe). Dnešní fond obsahuje 2400 bibliofrafických jednotek, tedy 4421 svazků - z toho 15 rukopisů, 10 tisků z 16. století, 1737 starých tisků z období do konce 18. století. Knižní fond byl prohlášen za kulturní památku a donedávna byl uložen v depizitáři zámku. Knihovna je pro veřejnost zřízena v v jednom ze salonků prohlídkového okruhu.
VíceNa příchozí čekají postavy z pohádek O červené Karkulce, Perníková chaloupka, Čert a Káča. Nechybí ani pohádková babička, víly, vodníci a ostatní obyvatelé pohádkové říše.
VíceVýstava fotografií a obrazů jihočeské a severočeské krajiny ak. malíře Jana Plívy.
VícePoklady gotiky a renesance severozápadních Čech. Historická lékárna. Muzejní zbrojnice. Fialův pohyblivý betlém. Lapidárium kamenné plastiky.
VíceExpozice souboru staveb, jehož součástí je roubená chalupa, kaplička a větrný mlýn, přibližuje návštěvníkům život v severočeské vesnici na konci 19. století.
VíceZ větší části zachované městské historické sklepy v Jirkově vznikaly v letech 1555 – 1595. Byly v pískovcovém pahorku hloubeny na příkaz majitele panství Kryštofa z Karlovic. Podobných důlní děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší. Sklepy jsou cenné jak z geologického hlediska, tak z pohledu historiků.
VícePohledy do minulosti Kadaně řečí archeologických nálezů, archivních dokumentů, umělecko-řemeslných artefaktů a historických i novodobých modelů klíčových lokalit a budov.
VíceNávštěvníci mohou spatřit na vlastní oči brýle Jiřího Bartošky, rekvizity z divadla Semafor Jiřího Suchého, hrnek Jiřího Krampola, pohlednici od Karla Kryla adresovanou Jiřímu Černému, golfovou hůl Jiřího Korna, pantofle Jiřího Mádla, lyže Jiřího Rašky, dres Jiřího Jarošíka či boty Jiřího Welsche. Jeden předmět zapůjčil režisér Jiří Strach a přibyly nové exponáty od Jiřiny Bohdalové, Jiřího Lábuse, Jiřího Štěpničky a Jiřího Parmy. Poslední podlaží ve věži je věnováno návštěvníkům z řad Jirků a Jiřin, kteří zde mohou nechat svůj podpis a fotografii.
Více